ScoaladeAntreprenoriat

Citate inspirationale pentru tineri antreprenori

Citate inspirationale pentru tineri antreprenori

Nu este vorba despre a visa, ci a face

Crescand, ti se spune mereu sa tintesti sus, niciodata sa nu te opresti din a visa si din a crede in visurile noastre. Visurile nu se pot indeplini daca nu iei actiune si le faci tu sa devina realitate.

In schimb, daca iei actiune, poti schimba lumea in moduri neprevazute. Daca iti petreci tot timpul visand, niciodata nu vei avea posibilitatea sa vezi de ce anume esti capabil cu adevarat. Deci, revino cu picioarele pe pamant si treci la actiune.

Nu conteaza daca paharul este pe jumatate plin. Tot ce conteaza este ca tu esti cel care toarna apa.

Nu conteaza cat de dificila este viata ta si cate probleme ai, numai tu iti poti controla emotiile si deciziile ca urmare a unor situatii aparute pe parcursul vietii. Cu siguranta ca pe parcursul unei vieti vei intampina multe greutati, dar tu poti sa permiti cat de mult te va influenta acea problema.

Viata poate deveni un ciclu de lucruri care se repeta. Sa te complaci din cauza vietii sau a locului de munca poate deveni periculos.

Cauta oportunitatile si asuma-ti riscuri care nu se afla in zona ta de confort. Cat despre mediul de lucru, incearca sa alegi o companie unde totul este intr-o continua schimbare, crestere si evolutie. Astfel nu te vei plictisi la locul de munca (unde petreci cea mai mare parte din zi) si nu iti vei pierde motivarea.

Inconjoara-te cu oameni care sunt indrazneti si care nu urmeaza cai deja batatorite. Nu iti fie frica sa te uiti la oportunitati in viata care ti se par diferite sau neconventionale. Fii cine vrei tu sa fii si nu iti face probleme in legatura cu ceilalti.

Niciodata nu trebuie sa renunti! Invingatorii nu renunta niciodata si cei care renunta nu inving niciodata.

Chiar daca in viata vei da de multe ori de greu, nu trebuie sa renunti. Fii focusat pe ceea ce vrei sa indeplinesti si fa tot ce iti sta in putinta pentru a-ti indeplini obiectivele. Orice capacitate umana se dezvolta numai prin actiune, asadar poti considera ca perseverenta este cheia pentru a obtine ceea ce iti doresti.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION