ScoaladeAntreprenoriat

Cicero – Cand leadershipul nu este inteles

cicero

Marcus Tullius Cicero a fost, in acelasi timp, un autor prolific si un politician activ. Viziunea sa a fost caracterizata de o apropiere de filosofia greaca, de care multi romani se temeau, crezand ca ar putea crea probleme sau submina societatea.

Pentru Cicero, rolul primordial al filosofiei era acela de a furniza ordinii traditionale o baza intelectuala solida. Intr-o incercare de a controla instabilitatea tot mai puternica provocata de generalii de armata si de intermediarii lor politici de la Roma, Cicero a incercat sa inchege o alianta de sentimente si interese care aducea la un loc nobilimea romana si patura noilor imbogatiti. S-a inselat totusi, bizuindu-se excesiv pe propriile forte, pe oratorie si intrigi, uitand sa ia in calcul numitorul comun pe care l-ar fi avut asocierea cu partenerii sai politici.

Alege parteneri cu preocupari similare

Contemporanii sai nu au fost niciodata entuziasmati de politicile sale, de vreme ce acesta avea reputatia de a fi un om ezitant, care facea compromisuri. Si totusi, era absolut de inteles faptul ca de multe ori i-a fost greu sa decida asupra unui plan de actiune in vremuri foarte confuze. Un lucru este sigur: Cicero nu se pricepea deloc la interrelationare. Chiar si in ziua de azi, liderii au tendinta de a se baza mai mult pe retele puternice de relatii informale, pentru a-i ajuta sa coordoneze activitatile de leadership, acest lucru reflectand poate o frustrare majora cu privire la ritmul si stilul de lucru in cadrul canalelor formale si sentimentul ca „nu conteaza ce stii, important este pe cine cunosti”.

Dezvolta abilitati sociale

Asasinarea lui Cezar, in anul 44 i.Hr., de catre un mic grup de senatori, l-a socat, dar si incantat, in acelasi timp, pe Cicero. Acesta a sugerat chiar ca si Marc Antoniu, locotenentul sef al lui Cezar, sa fie ucis. Instigarea la violenta impotriva acestuia nu a trecut neobservata. La formarea celui de-al Doilea Triumvirat, in anul 43 i.Hr., intre Octavian, Antoniu si Lepidus, s-a propus eliminarea lui Cicero. Interrelationarea functioneaza eficient daca un lider isi trateaza oamenii intr-o maniera similara in care le-ar placea sa fie ei insisi tratati, daca acesta cauta zone de interes comun si lucru in parteneriat, construieste legaturi si cultiva contacte.

Mizeaza pe comunicare

In vremea lui Cicero, oratoria, arta vorbirii in public, era o calitate esentiala pentru un politician, iar Cicero era un maestru in acest domeniu. Pe de alta parte, increderea pe care o avea in propriile abilitati de orator l-a indus in eroare, ajungand sa creada ca auditoriul sau trebuia sa i se alature neconditionat in parerile pe care le impartasea. Poate Cicero ar fi beneficiat mai mult de pe urma unor abilitati de ascultare mai dezvoltate. Ne asteptam ca liderii nostri sa fie buni comunicatori si multi au tendinta de a pune pret pe calitatile productive de comunicare, prin scriere si vorbire, mult mai mult decat pe abilitatile receptive, de a citi si de a asculta. Aceste abilitati receptive, precum ascultarea atenta a experientelor si parerilor celorlalti sunt cele care ii definesc pe cei mai buni dintre practicantii interrelationarii.

Pune accentul pe constiinta sociala

Cicero nu a simtit nevoia sa identifice in amanunt zonele comune pe care ar fi putut sa le impartaseasca alaturi de partenerii sai politici, sau obiectivele comune pentru care ar fi putut colabora. In opinia sa, perceptia comuna ca lucrurile se deteriorau in Republica Romana ar fi trebuit sa fie suficienta pentru ca oamenii sa-i recunoasca leadershipul si solutiile pe care le propunea. Astfel, Cicero a demonstrat un grad redus de constientizare sociala, fara de care interrelationarea are un impact real scazut. Modelul contemporan familiar al „inteligentei emotionale” reprezinta o abordare care subliniaza importanta constientizarii sociale in leadership si in management. Fara aceasta abilitate, liderii nu vor fi capabili sa identifice valorile care conduc oamenii dintr-o organizatie si, mai mult, nu vor fi capabili sa aleaga caile potrivite pentru a le duce mai departe.

Nu refuza sprijinul

Cicero a ratat prima regula a interrelationarii, care este mentinerea relatiilor sociale ce includ o agenda distincta. O buna interrelationare ii ajuta pe lideri sa-si promoveze valorile si interesele si apoi sa-si puna telurile in practica. Acest concept este atat de important in lumea de azi a afacerilor incat companiile promoveaza activ folosirea lui ca mijloc de a valorifica si directiona experienta, informatiile si intelepciunea cuprinse in interiorul sau. Interrelationarea eficienta reduce posibilitatea unor opinii inflexibile, favorizand organizatia sa-si dezvolte viziuni care nu numai ca sunt legate intre ele, dar sunt si compatibile.  

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION