ScoaladeAntreprenoriat

Centrul de educatie pentru elevi: o idee de business profitabila pe termen lung

educatie

Desi, la prima vedere, un centru de educatie pentru elevi pare a fi o investitie mai putin inspirata in Romania, aceasta idee de afaceri poate fi foarte profitabila pe termen lung.

Cererea pentru servicii de educatie complementare sistemului de invatamant public sau privat a inceput sa creasca si la noi in tara, dupa modelul occidental, unde exista numeroase astfel de centre educationale, menite sa ii ajute fie pe copiii cu performante deosebite, fie, din contra, pe cei care au dificultati in intelegerea si asimilarea materiei predate la clasa. Mai mult, un astfel de spatiu va fi benefic si profesorilor, care vor putea preda intr-un cadru legal, in detrimentul clasicelor meditatii.

De ce aveti nevoie pentru a infiinta un centru de educatie?

Pentru a incepe o astfel de afacere, veti avea nevoie, in primul rand, de un spatiu in care sa va desfasurati activitate. Acesta poate fi inchiriat in cladiri de birouri sau apartamente sau poate fi cumparat, in cazul in care dispuneti de o suma de bani mai mare.

A doua, insa cea mai importanta resursa de care veti avea nevoie, este cea umana. Profesorii pe care ii veti angaja sa lucreze in centrul de meditatii ar trebui sa fie bine pregatiti in materii precum limba romana, matematica, informatica, limbile straine sau geografia. De aceea, este important sa le oferiti un salariu care sa reflecte pregatirea lor si care ii va motiva sa-si desfasoare activitatea cat mai bine si chiar sa contribuie la cresterea numarului de clienti ai centrului.

De asemenea, va fi nevoie sa investiti si in achizitionarea de laptopuri sau calculatoare, licente software pentru laptopurile si aplicatiile pe care le veti folosi in procesul educational, dar si in materialele educationale propriu-zise (harti, manuale, materiale video si audio).

Nu in ultimul rand, amenajarea potrivita a spatiului inchiriat sau cumparat pentru ca elevii sa beneficieze de tot confortul in procesul de invatare, dar si promovarea centrului de meditatii, in special in mediile online, sunt alte doua elemente importante pentru ca afacerea sa fie una de succes.

Investitia

Investitia intr-un centru de educatie nu este de neglijat, deoarece va trebui sa platiti inchirierea, amenajarea salilor de curs, sa achizitionati laptopuri si materiale educationale si sa platiti salariile profesorilor. Aceasta poate oscila intre 40.000 si 80.000 de euro, in functie de locatie si de calitatea materialelor achizitionate, iar recuperarea investitiei o puteti face dupa 2-3 ani de la deschiderea centrului.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION