ScoaladeAntreprenoriat

Fondatorul Supremia Group, printre antreprenorii premiati la „EY Entrepreneur Of The Year”

condimente

Competitia „EY Entrepreneur Of The Year – Romania 2015”, organizata de compania de consultanta si audit, EY, si-a desemnat castigatorii pe data de 12 noiembrie, in cadrul unui eveniment de gala.

In competitie au fost atrasi oameni de afaceri cu experienta mai multa sau mai putina, care activeaza in sectoare diverse, de la servicii profesionale, tehnologie si telecomunicatii, la produse de larg consum, agricultura, constructii si industria chimica. Acestia au concurat pentru unul dintre cele 3 titluri, EY Entrepreneur Of The Year, Emerging Entrepreneur Of The Year si Social Entrepreneur Of The Year, fiind jurizati de antreprenori si profesionisti dedicati antreprenoriatului.

Printre finalisti s-au numarat Vasile Armenean (Betty Ice), Doina Cepalis (Te-Rox Prod), Philip Cox (Cramele Recas), Florin Madar (Temad Grup), Marinela si Ion Dragoi (Pet Star Holding), Monica Cadogan (Vivre Deco) si Horatiu Tepes (Bilka Steel). Pe de alta parte, juriul de specialitate a fost alcatuit din Mircea Tudor – Presedintele MB Telecom, Marius Stefan – CEO Autonom Rent a Car, Mihai Marcu – Presedinte Medlife, Cornel Marian – Managing Partner Oresa Ventures si Omer Tetik – Director General Banca Transilvania.

Cine este antreprenorul anului in Romania

In cadrul competitiei, Levente Hugo Bara a castigat titlul de cel mai bun antreprenor din Romania, pentru care au concurat, in total, 48 de antreprenori. In vara anului viitor, acesta va reprezenta Romania la finala mondiala EY World Entrepreneur of The Year, desfasurata la Monte Carlo.

Levente Hugo Bara este fondatorul producatorului de condimente pentru industria alimentara, Supremia Grup, care a realizat o cifra de afaceri de 38 de milioane de euro, numai anul acesta. Grupul are 280 de angajati, exporta catre 4 continente si cumpara materie prima din 80 de tari.

Cine sunt ceilalti 2 castigatori

Titlul de „Antreprenorul social al anului” a fost obtinut de omul de afaceri Cristian Ispas, fondatorul organizatiei romanesti non-guvernamentale si non-profit, Motivation, care vine in sprijinul copiilor si adultilor cu dizabilitati. Anul trecut, compania Motivation SRL a inregistrat o cifra de afaceri de 2,8 milioane de euro si un profit de 0,67 milioane de euro, fiind responsabila pentru un sfert din bugetul fundatiei. Acest lucru a fost posibil prin vanzarea unui numar de 1186 scaune rulante pentru persoane cu dizabilitati.

Castigatorul titlului de „Antreprenorul emergent al anului” este Dan Isai, fondatorul lantului de restaurante cu mancare sanatoasa, SaladBox. Compania creata de Dan Isai, SaladBox, estimeaza venituri de 14 milioane de euro pentru anul acesta si, cu toate ca a fost creata in anul 2012, a ajuns deja in top 3 cele mai mari lanturi de restaurante din Romania.

Competitia EY Entrepreneur Of The Year se organizeaza in 145 de orase din 60 de tari, de aproape 30 de ani, avand ca scop cresterea vizibilitatii povestilor de succes ale antreprenorilor, la nivel mondial.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION