ScoaladeAntreprenoriat

Ce trebuie sa faci pentru a reusi ca antreprenor?

antreprenoriat

Daca te-ai hotarat sa-ti incerci „norocul” in domeniul antreprenoriatului si sa iti dai demisia de la locul de munca actual, ar fi bine sa tii cont de urmatoarele sfaturi:

Afla in ce domeniu esti cel mai bun

Descopera ce vocatie, hobby-uri si abilitati ai si incearca sa gasesti un domeniu care le are pe toate. Ai mai multe sanse sa reusesti intr-un business daca iti place ce faci si ai experienta in acel domeniu.

Traieste in prezent

Este OK sa te gandesti ce vei face peste 1, 3 sau 5 ani, dar cel mai important este ce faci acum. Incearca sa iti pui urmatoarea intrebare: ce urmeaza sa fac astazi? Ceea ce facem astazi este foarte important atat pentru noi cat si pentru viitoarea companie.

Gaseste solutii

Mai devreme sau mai tarziu, te vei lovi de probleme, insa important este sa stii cum sa le rezolvi si sa vii cu solutii bune.

Urmeaza-ti visul

Stii ce vrei sa devii? Foarte bine. Nu trebuie sa urmezi visul parintilor tai si nici nu trebuie sa faci compromisuri mari pentru a fi pe placul sefului tau. Nu poti multumi pe toata lumea, asadar fa ceea ce iti doresti si ceea ce iti place.

Inconjoara-te de oameni de succes si care te incurajeaza

Nu ai nevoie langa tine de persoane care iti spun mereu ca vei da gres, ca nu vei reusi si ca ideea ta de afacere nu are niciun viitor. Incearca sa ai langa tine persoane care te inteleg, care cauta solutii impreuna cu tine pentru a reusi si care, la randul lor, au succes in viata. Numai sa stai in prezenta unor oameni de succes ar trebui sa fie de ajuns incat sa iti ofere o oarecare doza de incredere.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION