ScoaladeAntreprenoriat

Ce francize profitabile poti deschide in Romania?

franciza

Sa-ti deschizi o franciza in Romania poate fi o afacere profitabila, cu multe beneficii. Cu toate ca, in trecut, francizele din zona retail erau cele mai de succes, 2015 a fost un an profitabil nu doar pentru acest sector, ci si pentru HoReca si servicii. Iti prezentam, asadar, cateva dintre cele mai avantajoase francize din Romania, din cele mai profitabile 3 sectoare.

„La Doi Pasi” si Fornetii in zona retail

Franciza „La Doi Pasi” a fost deschisa in anul 2011 si este detinuta de lantul Metro Cash & Carry. Aceasta pare sa fie mai stabila decat Mic.ro, cu toate ca se bazeaza pe acelasi concept, adresandu-se proprietarilor de spatii comerciale cu dimensiunea intre 40 mp si 200 mp.

O alta franciza profitabila este Fornetti, care se afla pe piata de peste 10 ani. Cu toate ca, dupa anul 2001, Fornetii a intrat in insolventa, problemele financiare s-au solutionat si, incepand de anul acesta, franciza nu mai are datorii neachitate catre furnizori. Pentru a deschide o franciza Fornetii ai nevoie de cel putin 500 de euro.

Subway conduce in domeniul HoReCa

Domeniul HoReCa a prins avant in anul 2015, cele mai populare francize fiind KFC, Pizza Hut si Subway, conform unui studiu realizat de Ziarul Financiar. Cu toate ca Subway a intrat in Romania in anul 2012, in acesti 3 ani au fost deschise 25 de unitati de franciza in marile orase ale tarii. De altfel, Subway este cel mai mare lant de restaurante fast-food din intreaga lume.

Eximtur, o afacere de familie in servicii

Sectorul serviciilor se bucura de tot mai mult interes din partea micilor intreprinzatori din Romania. Un exemplu de succes este compania de turism Eximtur, care detine 12 unitati operate in regim de franciza. Compania a fost infiintata de familia Moraru din Cluj si, intre timp, s-a dezvoltat in peste 20 de orase din tara.

Aceste informatii au fost extrase din Catalogul Francizelor din Romania, publicat de Ziarul Financiar. Pentru mai mult informatii, puteti accesa www.zf.ro.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION