ScoaladeAntreprenoriat

Ce forma de credit este cea mai potrivita pentru o afacere?

credit

Intreprinderile mici si mijlocii au reintrat in atentia bancilor, care sunt dispuse sa acorde tot mai multe credite antreprenorilor cu o idee de afaceri buna sau care au infiintat un startup si sunt in cautare de investitii pentru afacerile lor. Desi dobanzile practicate de banci sunt destul de mari, iar sondajele recente arata ca doar aproximativ 12 % dintre IMM-uri au apelat la o finantare de la o banca, creditul bancar ramane una dintre cele mai importante surse de finantare pentru antreprenori.

Dintre diferitele forme de finantare oferite de banci, cele mai ,,populare’’ raman creditele de investitii, liniile de credit si creditele pentru cofinantarea proiectelor europene. Antreprenorii aleg, adesea, una dintre aceste forme, in functie de costurile implicate, calitatea garantiilor solicitate sau posibilitatea de a-si pastra independenta in decizii.

In acest articol, va vom prezenta cateva dintre avantajele, dar si detaliile despre tipurile de credit pe care un antreprenor le poate contracta de la o banca pentru a-si dezvolta business-ul:

Linia de credit: desi nu reprezinta o varianta ieftina, linia de credit este o forma de finantare populara printre antreprenori si este destinata unor nevoi curente ale companiilor, precum plata facturilor, achitarea furnizorilor sau achizitia stocurilor. Linia de credit este utilizata, in general, pentru capitalul de lucru, nu pentru investitii, si nu necesita garantii imobiliare. Aceasta se acorda, de obicei, pentru perioade de 12 pana la 24 de luni. O alta observatie importanta este ca, pe langa dobanda, in cazul liniei de credit exista si o taxa de neutilizare, ce reprezinta costul de oportunitate al sumei pusa la dispozitia clientului in cazul neutilizarii integrale a finantarii.

Creditul la termen: in comparatie cu linia de credit, care este pe o perioada redusa, creditul la termen (creditul de investitii) este recomandat sa fie contractat pe o perioada mai lunga, de pana la maximum 10 ani. Acestea sunt destinate acoperirii unor cheltuieli mai mari si pot fi utilizate exclusiv pentru scopul pentru care au fost solicitate. In cazul creditelor la termen, antreprenorii pot folosi garantii ipotecare, iar dobanda este variabila, in functie de ROBOR.

Creditele pentru cofinantarea proiectelor europene: sunt destinate prefinantarii integrale sau cofinantarii unui grant ce beneficiaza de fonduri europene. Perioada de creditare este stabilita in functie de perioada de executie a proiectului si de termenele de decontare ale grantului.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION