ScoaladeAntreprenoriat

Ce este mai avantajos: angajarea unui salariat sau colaborarea cu un PFA?

Salariat vs PFA

Pentru o firma a carei activitate se axeaza pe proiecte pe termen scurt sau mediu, incheierea unui contract cu o persoana fizica autorizata (PFA) poate fi mai avantajoasa decat angajarea unui salariat cu contract de munca.

Cum iti dai seama daca optiunea potrivita pentru afacerea ta este angajarea unui salariat cu contract de munca sau colaborarea cu o persoana fizica autorizata? Iti prezentam cateva aspecte importante referitoare la fiecare dintre aceste situatii

 1. Angajatul cu contract de munca

In relatia de munca salariat-angajator, primul este favorizat de Codul Muncii si se bucura de o protectie suplimentara. Un contract individual de munca presupune, totodata, anumite restrictii pentru angajator, cum ar fi plata in functie de salariul minim pe economie si achitarea taxelor.

Pe larg, contributiile angajatorului cuprind:

 • contributia de asigurari sociale pentru conditii normale (20,8%), deosebite (25,8%) sau speciale (30,8%) de munca;
 • contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale (0,15%-0,85%);
 • contributia de asigurari de sanatate (5,2%);
 • contributia pentru concedii si indemnizatii (0,85%);
 • contributia datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj (0,5%);
 • contributia datorata la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale (0,25%).

            Pe de alta parte, contributiile sociale ale salariatului sunt urmatoarele:

 • contributia individuala de asigurari sociale (10,5%);
 • contributia individuala de asigurari de sanatate (5,5%);
 • contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj (0,5%);
 • impozitul pe venit (16%)

Poti alege sa inchei un contract de munca pe perioada nedeterminata sau, daca vrei sa-ti fie mai usor sa renunti la un angajat care se dovedeste a fi neperformant, poti opta pentru contractul pe perioada determinata. Acesta se poate incheia pe o perioada de 3 luni, 6 luni sau 12 luni, cu posibilitate de prelungire, insa fara a se depasi 36 de luni.

 1. Persoana fizica autorizata (PFA)

Daca alegi sa colaborezi cu persoane fizice autorizate, sunt anumite facilitati fiscale de care dispui si pe care nu le ai in situatia angajarii unui salariat cu contract de munca. Spre exemplu, toate contributiile si declaratiile vor fi responsabilitatea PFA-ului.

Aici sunt disponibile informatii privind avantajele si dezavantajele colaborarii cu un PFA si ale incheierii unui contract individual de munca. Articole pe aceasta tema mai sunt disponibile aici si aici, iar aici gasesti tot ce trebuie sa contina un contract individual de munca.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION