ScoaladeAntreprenoriat

Cateva strategii castigatoare de la cei mai buni antreprenori

Antreprenor de succes, foto ESB Essentials

Pentru a ajunge sa ai succes in antreprenoriat trebuie sa ai o strategie bine pusa la punct, altfel nu vei reusi pe termen lung in niciun domeniu. In continuare va prezentam strategia financiara folosita de unii dintre cei mai cunoscuti antreprenori:

  1. Cheltuie bani ca sa faci bani

Banii vin si pleaca, dar important este sa stim daca ne aduc mai multi bani sau nu. Spre exemplu, sa iti cumperi ultimul model de smartphone este posibil sa nu fie cea mai buna varianta in care sa investesti. Trebuie sa iti pui urmatoarea intrebare: daca imi cumpar acest telefon, voi obtine mai multi bani de pe urma lui? Raspunsul cel mai probabil este ca nu. Asadar, incearca sa investesti in ceva care iti va aduce inapoi chiar si de 5 ori valoarea investita.

Iata ce spue Ti Draper, fondator DFJ: “Unii investitori au atatia bani de aruncat incat isi imping antreprenorii sa ii cheltuie pentru a avansa. Sfatul meu: ia banii lor, dar nu-i folosi decat daca stii ca fiecare dolar cheltuit aduce inapoi de cinci ori mai mult. Daca nu poti avea un castig de cinci ori mai mare, atunci ar trebui sa economisesti banii pentru zile negre”.

Pe de alta parte, Barbara Corcoran – fondator The Corcoran Group, spune:

“Banii sunt facuti pentru a fi cheltuiti. Nu incerca cu disperare sa-ti economisesti banii, astfel vei pierde oportunitati care iti pot schimba un dolar in zece. Alege cele mai bune tinte, foloseste-ti banii si profita de sansa pe care ti-o ofera. Nu atarna pe ideea de a avea mai multi bani. Au o utilitate limitata daca stau intr-un cont bancar. Cheltuie ca sa vezi cat de departe poti ajunge”.

Asadar, cel mai indicat este sa exista un echilibru intre ce zic cei doi antreprenori, iar banii sa fie cheltuiti in favoarea noastra.

  1. Cumpara si pastreaza

Tai Lopez, investitor si consultant pentru intreprinderi de milioane de dolari, ne indeamna sa avem un flux continuu de numerar:

“Gandeste-te cum ar fi sa-ti imparti in doua strategia finaciara: sa ai un flux pozitiv de numerar si sa detii bunuri care creaza castiguri pe termen lung. Nu le amesteca impreuna cum fac multi oameni. Pentru a crea un flux pozitiv de numerar, trebuie sa ai o abilitate care este relativ rara. Fluxul pozitiv de numerar lunar nu trebuie sa fie foarte mare, pur si simplu trebuie sa fie suficient pentru a supravietui si a scapa de stres. Cumpara afaceri solide si imobiliare pentru inchirieri, pastreaza-le pentru o lunga perioada de timp si lasa dobanzile sa lucreze pentru tine”.

  1. Investeste din timp

Com Mirza, CEO al Fitess Expo Dubai a esuat cu 8 companii in trecut iar astazi are un imperiu de noua zerouri si mai mult de 600 de angajati. Acesta spune ca cel mai bine este sa faci banii sa munceasca pentru tine. Pentru acest lucru trebuie sa strangi o anumita suma de bani, iar apoi sa faci cateva investitii.

“Cei mai multi antreprenori fac bani buni, dar niciodata nu isi pun banii sa munceasca pentru ei. Eu lucrez pentru bani doar ca sa achizitionez bunuri si sa fac banii sa lucreze non-stop pentru mine. Castigurile mari nu vor schimba viitorul, doar veniturile pasive au o crestere consistenta, care compenseaza in cele din urma, toate costurile de trai si iti ofera o calitate inalta a vietii”.

  1. Oamenii din companie sunt importanti, investeste in ei

Manny Khoshbin sugereaza sa angajezi cei mai talentati oameni pe care ii gasesti pentru compania ta:

“Angajeaza cei mai talentati oameni pe care ii gasesti pentru compania ta. Este ok sa investesti in salarii bune, daca asta inseamna sa formezi o echipa jucatoare. Investeste in oameni si nu te gandi la sume mici. Vei evolua doar alaturi de oameni potriviti. Pentru a fi cel mai bun, trebuie sa-i angajezi si hranesti pe cei mai buni”.

*Sursa articol: www.entrepreneur.com

*Sursa foto: ESB Essentials / Shutterstock.com

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION