ScoaladeAntreprenoriat

Cat te costa sa incepi o afacere cu stupi?

miere

In Romania, cresterea albinelor este o afacere pe care mizeaza multi romani, atat datorita cererii interne pentru miere si alte produse apicole, care este in continua crestere, cat si datorita cererii de pe piata externa. Insa, inainte de a incepe o afacere cu stupi pe baza acestor tendinte ale pietei, trebuie sa-ti pui intrebarea daca te pasioneaza indeajuns apicultura pentru a face fata provocarilor de pe tot parcursul anului.

Un business cu crestere treptata

Un tanar apicultor din Moreni, Dambovita, are urmatorul sfat pentru cei care vor sa inceapa o astfel de afacere: „Daca nu stiti nimic despre cresterea albinelor, este bine sa incepeti doar cu cativa stupi, sa capatati experienta si sa invatati sa cunoasteti albina. Fara astfel de cunostinte, puteti pierde tot efectivul de albine intr-o singura zi.” Asadar, nu investi prea mult la inceput, ci concentreaza-te pe calitatea muncii tale si incearca ca devii cat mai bun la stuparit.

Ce cuprinde investitia initiala intr-o afacere cu albine?

In primul rand, vei avea nevoie de cel putin un stup din lemn, care te poate costa intre 200 si 250 de lei, precum si de o familie de albine, pentru care pretul variaza intre 400 si 500 de lei. Nu poti face apicultura fara un costum care sa te protejeze, asa ca va fi nevoie sa mai investesti intr-un combinezon integral (preferabil cu fermoar), la pretul de 150 de lei si manusi de piele la 20-30 de lei. In plus, vei investi aproape 3.000 de lei in urmatoarele ustensile: un afumator, un colector de polen, o centrifuga apicola (din inox, cu patru lame), un butoi pentru miere (tot din inox) si un maturator de miere de 100 litri.

Cand este indicat sa incepi afacerea?

Cel mai bine este sa cumperi albinele primavara, la sfarsitul lunii aprilie, dupa ce se culege rapita. Motivul este acela ca atunci familiile de albine sunt in plina dezvoltare si sunt sanse mari sa reusesti chiar sa faci o extractie de miere, la scurt timp dupa ce achizitionezi stupul. In niciun caz nu se recomanda sa cumperi doar un roi de albine, din doua motive: nu vei avea parte de productia de miere si va trebui sa investesti in siropul cu care vei hrani albinele, pentru a le sustine.

Ce cantitate de miere poti obtine anual?

Apicultorii spun ca, in medie, poti obtine intre 40 si 45 de kilograme de miere pe stup, in fiecare an. Daca ai noroc si ai o familie de albine strangatoare, cu genetica buna, iar vremea este favorabila, poti ajunge la cantitatea de 90 de kilograme de miere, de la un singur stup. Totusi, trebuie sa iei in calcul faptul ca exista si ani slabi, cu vreme nefavorabila, iar atunci productia poate scadea pana la 10 kilograme de miere pe stup.

La ce pret se vinde mierea?

Poti vinde mierea pe care o obtii fie en-gros, la pretul aproximativ de 10 lei pe kilogram, fie la targuri si in magazinele cu profil naturist, la un pret mai ridicat, de pana la 30 de lei pe kilogram, in functie de tipul de miere. In al doilea caz, va trebui sa realizezi singur etichetele produselor si ambalajul.

Afacerea cu stupi nu inseamna doar vanzare de miere

Ia in calcul faptul ca, pe langa miere, mai poti comercializa si alte produse apicole, cum ar fi polenul, propolisul sau laptisorul de matca. Acestea sunt mult mai greu de cules, insa si preturile de comercializare sunt pe masura, ajungand la 600 de lei pe kilogram, pentru laptisorul de matca.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION