ScoaladeAntreprenoriat

Cat te costa sa deschizi o simigerie?

simigerie

In Romania, o afacere cu care poti da „lovitura” este cea cu covrigi. Nu-i asa ca, de cele mai multe ori, in fata unei covrigarii ai vazut o coada de cel putin trei persoane? Pentru a reusi in acest business, cel mai important este sa ai o locatie potrivita, intrucat aceasta poate face diferenta dintre succes si faliment. Trebuie sa reusesti ca prin fata tejghelei sa ai un flux de minim 800 de persoane pe ora, asadar locatia trebuie sa fie una dens circulata.

Exista un studiu care spune ca in Romania se mananca, intr-un singur an, covrigi de aproximativ 160 de milioane de euro.

Cine si-a facut un plan de afaceri bine gandit, s-a tinut de treaba si a luptat sa dezvolte afacerea, a reusit sa-si faca un nume, iar acum ofera simigerii sub forma de franciza. Doua dintre cele mai cunoscute astfel de francize din Romania sunt Luca si Petru.

Investitia intr-o covrigarie nu este una colosala, iar banii pot fi recuperati in 1-2 ani. Spre exemplu, daca vrei sa deschizi o covrigarie in regim propriu trebuie sa scoti din buzunar undeva la 10.000 de euro, iar pentru o franciza, peste 20.000 euro.

Pe ce cheltuim banii?

Spatiul. Necesarul este de minim 15 metri patrati, plus un spatiu de depozitare de cativa metri patrati. In general, chiria pentru un spatiu aflat la strada este de aproximativ 10 euro pe metru patrat pe luna (in zonele centrale, chiria poate fi mai mare).

Dotarea. Un cuptor cu o capacitate de 300 de covrigi pe ora poate costa 4.000-5.000 euro second hand, iar pretul unui malaxor pentru coca din care se fac covrigii ajunge sa coste putin peste 1.000 euro. De asemenea, vei avea nevoie si de o masa din inox. Trebuie sa investesti si in mobilier, design interior, uniformele angajatilor etc.

Franciza Petru

Simigeria Petru a aparut ca o mica afacere de familie in anul 1939 si a reusit sa se dezvolte in marile orase din Romania: Cluj, Timisoara, Brasov, Bucuresti, Constanta, Pitesti. Simigeria mai este prezenta si in Targoviste, Buzau, Arad, Botosani, Campulung Muscel, Oradea, Baia Mare.

Mai multe detalii despre Simigeria Petru poti gasi aici.

Franciza Luca

Aceasta simigerie este foarte cunoscuta in Bucuresti, datorita celor 4 simigerii prezente in acest oras. Doua dintre ele sunt situate chiar in centru, mai exact la Piata Unirii. In tara, simigeria este prezenta in orase ca Braila, Brasov, Pitesti, Targoviste, Bacau.

Mai multe detalii despre Simigeria Luca poti gasi aici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION