ScoaladeAntreprenoriat

Cat se castiga dintr-o afacere cu o livada de duzi?

Dude

O nisa de business mai putin exploatata in Romania, afacerea cu livezi de duzi poate genera castiguri importante pentru antreprenorii care se gandesc sa investeasca intr-un astfel de business. Avantajele cresterii unei astfel de culturi sunt multiple, de la faptul ca ele pot fi vandute deshidratate, pana la faptul ca aceste culturi sunt sursa de hrana a viermilor de matase.

Cat poti obtine dintr-un hectar de cultura de duzi

Pe un hectar de pamant, se pot planta in jur de 400 de duzi, iar recolta anuala se poate ridica la peste opt tone de fructe. Acestea din urma pot fi vandute pe piata, deshidratate, si cu suma de 150 de lei pe kilogram, in special daca produsele sunt crescute bio, fara chimicale.

In ceea ce priveste costurile de intretinere ale unui business cu o plantatie de duzi, ele pot ajunge la aproximativ 2-3000 de lei.

Mai mult, printr-o noua propunere legislativa, care completeaza regimul pomicol si cu aceasta specie, se pot accesa fonduri europene si pentru a infiinta o astfel de afacere cu duzi. In plus, cresterea viermilor de matase aduce, incepand din acest an, un sprijin cuplat consistent in cadrul subventiilor platite anual de APIA catre fermieri.

Cei care doresc sa beneficieze de aceste sume de bani ar trebui sa faca dovada achizitiei a minimum zece cutii de oua de viermi de matase, iar pentru ca este vorba de un sprijin cuplat, obtinerea unei cantitati de minimum 15 kilograme de gogosi crude pentru fiecare cutie este conditia ce trebuie indeplinita pentru a primi banii.

Dudele sunt foarte sanatoase deoarece contin numeroase proteine, vitamina C, fier si antioxidanti, iar un business cu o livada de duzi se poate dovedi a fi o afacere profitabila, din care antreprenorii sa obtina un venit substantial.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION