ScoaladeAntreprenoriat

Care sunt programele de pre-accelerare in domeniul IT din Romania?

acceleratoare de afaceri

Atunci cand vine vorba despre startup-uri, Romania duce lipsa, insa un domeniu o duce foarte bine din acest punct de vedere. Ati ghicit: este vorba despre IT. Daca esti pasionat de IT si ai de gand sa obtii finantare pentru un proiect pe care il consideri de succes, cel mai bine ar fi sa apelezi la programe de pre-accelerare in acest domeniu.

Cele mai cunoscute programe in care iti poti prezenta proiectele si aplicatiile in speranta ca o sa gasesti un cumparator sau investitor sunt urmatoarele: Innovation Labs, MVP Academy, Spherik si Demo Day.

Innovation Labs

Innovation Labs este unul dintre cele mai mari programe de pre-accelerare din tara in care, timp de mai multe luni, iti poti dezvolta proiectele alaturi de unul din cei 56 de mentori.

Povestea acestui program a inceput in 2013, iar pana acum au participat peste 700 de echipe de tineri pasionati de IT si aplicatii. Printre sponsori se numara Orange, Carrefour Romania, Microsoft YouthSpark.

MVP Academy

La fel ca programul de mai sus, MVP Academy ajuta startup-urile sa isi defineasca mai bine produsele si sa se pregateasca pentru urmatoarea etapa in dezvoltarea lor. Programul este gratuit si ofera acces la resurse educationale adaptate pentru a corespunde nevoilor proprii de dezvoltare si pentru a facilita interactiunea directa a acestora cu mentorii, investitori de tip angel sau reprezentanti ai fondurilor de investitii. Printre mentori se numara si Florin Talpes – cofondator Bitdefender.

O parte dintre cei care participa la acest program vor beneficia de workshop-uri practice sustinute de profesionisti, totul pentru a avea succes cu startup-urile. Pe parcursul programului, se poate invata despre: cum poti sa dezvolti un startup de succes, tehnici eficiente de networking, dezvoltarea produsului sau cum poti sa obtii finantare.

MVP Academy este un program realizat in parteneriat cu Telekom Romania si Bitdefender, cu sprijinul CyberGhost, Raiffeisen Bank si Microsoft. Pentru a participa la acest program gratuit trebuie sa fi dezvoltat cel putin un prototip functional al produsului, sa nu aiba mai mult de doi ani de activitate si sa nu fi obtinut finantari mai mari de 50.000 euro sau sa fi participat anterior la un alt program de accelerare cu acel produs.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION