ScoaladeAntreprenoriat

Care sunt principalele tendinte pentru aplicatii mobile din 2016?

aplicatie mobila

Dezvoltarea unei aplicatii mobile este o idee de business cu potential ridicat de succes, intrucat cererea pentru acest tip de produs este in continua crestere. Cu toate acestea, publicul interesat de aplicatii mobile este destul de greu de impresionat, asadar, pentru a-i capta atentia, va trebui sa-i oferi un produs inovativ, in acord cu tendintele internationale din mobile.

Acestea fiind spuse, daca vrei sa dezvolti o aplicatie mobile de succes in anul 2016, va trebui sa tii cont de urmatoarele tendinte:

  1. Aplicatii Online to Offline – vor exista din ce in ce mai multe aplicatii axate pe legatura dintre mediul online si viata de zi cu zi a utilizatorilor (ex: plata sau comenzi online);
  2. Aplicatii pentru dispozitive purtabile – avand in vedere interesul crescut pentru dispozitive mobile (ceasuri inteligente, ochelari inteligenti etc.) care se preconizeaza pentru anul 2016, cresterea numarului aplicatiilor dedicate acestora sunt principalul efect direct de pe piata mobile;
  3. Aplicatii mobile din domeniul finantelor – bancile va trebui sa se adapteze la noile tendinte si sa ofere mai multe servicii mobile, pentru a ramane competitive;
  4. Aplicatii tvOS – legatura dintre televizor si smartphone va fi din ce in ce mai evidenta, pana in punctul in care telefonul va fi singurul dispozitiv conectat la TV, prin intermediul aplicatiilor mobile;
  5. Aplicatii pentru productivitate – dorinta oamenilor de a fi mai productivi va duce la crearea cat mai multor aplicatii de acest gen, care vor integra munca in viata privata a utilizatorilor;
  6. Tendinte regionale in mesageria online – in messaging, jucatorii vor fi in continuare impartiti intre Est si Vest, platformele utilizate fiind diferite in functie de regiunea geografica.

Aceste tendinte reprezinta prezicerile companiei App Annie din San Francisco, California, care realizeaza in fiecare an o analiza a pietei mondiale a aplicatiilor mobile.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION