ScoaladeAntreprenoriat

Care sunt principalele nereguli in accesarea fondurilor europene din cadrul PNDR si cum poti sa le eviti?

fonduri europene

Daca vrei sa obtii finantare europeana nerambursabila pentru dezvoltarea unei afaceri, este important sa cunosti posibilele nereguli pe care le-ai putea face involuntar, fie in procesul de accesare a fondurilor, fie in cadrul activitatii propriu-zise, dupa ce banii au fost accesati. Astfel de nereguli, care mai sunt numite conditii artificiale de accesare a fondurilor europene, ar duce la retragerea, partiala sau totala, a fondurilor obtinute (daca este cazul).

Pentru a veni in ajutorul antreprenorilor si fermierilor, Agentia pentru Finantarea Investitiilor Rurale a publicat recent „Ghidul de prevenire a neregulilor in Programul National de Dezvoltare Rurala (PNDR) 2014-2020”. Acest ghid cuprinde 14 pagini cu exemple utile, in care sunt ilustrate principalele 8 greseli pe care le poate face beneficiarul, alaturi de sugestii pentru evitarea lor. Iata care sunt acestea:

  1. Depunerea mai multor proiecte pentru obtinerea finantarii nerambursabile, prin intermediul unor societati comerciale infiintate si/sau controlate de aceeasi persoana sau de acelasi grup de persoane.
  2. Infiintarea unei societati comerciale de catre o persoana fizica sau juridica neeligibila, in incercarea de a obtine finantare.
  3. Fractionarea artificiala a unui proiect de investitii sau a unui imobil, cu scopul de a obtine sprijin financiar suplimentar, prin depunerea unui numar mai mare de proiecte.
  4. Asocierea intre mai multe persoane juridice cu unicul scop de a fi avantajate in obtinerea finantarii europene. Cu alte cuvinte, aceasta ar fi o asociere artificiala, care nu ar aduce beneficii reale persoanelor juridice implicate, altele decat obtinerea de fonduri.
  5. Infiintarea unor noi operatori economici care sa solicite fonduri europene, in conditiile in care beneficiarul real ar fi, de fapt, neeligibil pentru accesarea lor.
  6. Efectuarea unei schimbari formale a actionariatului si administratorului solicitantului, chiar inainte de a fi depusa cererea de finantare, cu unicul scop de a obtine avantaje nemeritate.
  7. Incadrarea solicitantului si a exploatatiei in categoria „ferma de familie” in mod fortat, cu unicul scop de a accesa facil fondurile pentru investitii.
  8. Infiintarea unor intreprinderi in mediul rural, cu scopul de a obtine finantare cu sprijinul FEADR, si utilizarea nelegitima a fondurilor respective pentru achizitionarea de utilaje si echipamente pentru lucrari in mediul urban. In cadrul acestei masuri, fondurile acordate se adreseaza intreprinderilor care isi desfasoara activitatea exclusiv in mediul rural.

Daca ai grija sa eviti aceste greseli, experienta ta cu programele de finantare nerambursabila va fi una preponderent pozitiva si nu vei avea probleme atunci cand vor fi efectuate verificari din partea reprezentantilor UE.

Pentru informatii suplimentare despre Programul National de Dezvoltare Rurala, acceseaza aici site-ul oficial PNDR.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION