ScoaladeAntreprenoriat

Care este cel mai important obstacol in dezvoltarea unei afaceri in Romania?

obstacol

Te intrebi care sunt obstacolele antreprenorilor care au afaceri in Romania? Daca ai propria afacere, probabil ca deja te-ai intalnit cu o parte dintre ele.

Cei mai multi antreprenori romani declara ca aspectele de natura fiscala, cum ar fi impredictibilitatea reglementarilor, sistemul complicat de fiscalizare sau reglementarea si nivelul ridicat al taxelor sunt un important obstacol in inceperea si dezvoltarea unei afaceri in tara noastra.

Conform studiului „EY Antreprenorii vorbesc – Barometrul antreprenoriatului romanesc 2015”, pe langa cele enumerate mai sus, legislatia fiscala romaneasca, birocratia, controalele diverselor agentii si autoritati sunt alte probleme cu care antreprenorii s-au lovit pe parcursul unei afaceri.

Potrivit acestui studiu, lipsurile marcheaza psihologia antreprenorului roman, incepand cu lipsa resurselor umane calificate, lipsa de viziune a politicilor publice, a resurselor financiare sau a educatiei antreprenoriale.

In ciuda acestor probleme, mediul legislativ pentru firmele mici si mijlocii din tara s-a imbunatatit. Conform clasamentului realizat anual de Banca Mondiala, Romania se plaseaza pe locul 48 din 189 de tari analizate in privinta usurintei de a desfasura afaceri in mediul privat, in urcare fata de anul 2014 (locul 73).

Pentru ca mediul de afaceri din Romania sa fie cat mai atractiv pentru investitori, autoritatile trebuie sa se concentreze asupra sistemului fiscal pentru a ajuta la dezvoltarea antreprenoriatului in tara noastra prin reducerea costurilor administrative si scaderea „poverii” fiscale.

Iata cateva dintre masurile sugerate de catre antreprenori:

– facilitati fiscale pentru startup-uri

– in cazul IMM-urilor, simplificarea contabilitatii

– colectarea fiscala mai buna

– cod fiscal care sa nu se modifice timp de 5 ani

– mai putine controale fiscale

– adoptarea unei legi a antreprenoriatului

– reducerea TVA-ului

– un birou unic pentru infiintarea firmelor

– in cazul obstructionarii activitatii antreprenorilor, functionarii din administratia de stat sa fie sanctionati

– corelarea prevederilor dintre diversele acte normative

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION