ScoaladeAntreprenoriat

Angajezi personal sau lucrezi cu colaboratori? Avantaje si dezavantaje

colaboratori

Indiferent de domeniul in care vrei sa incepi o afacere, modul in care iti construiesti echipa este extrem de important inca de la inceput. Este mai eficient sa ai doar o echipa stabila, care sa fie 8 ore pe zi la dispozitia ta sau ar fi indicat sa lucrezi si cu persoane din exterior, pe baza contractelor de colaborare?

In primul rand, exista anumite variabile de care trebuie sa tii cont:

  • Vei avea nevoie in mod constant de serviciile persoanei respective sau este vorba despre anumite proiecte izolate?
  • Munca pe care aceasta o desfasoare este esentiala pentru afacerea ta?
  • Este sau nu nevoie ca persoana respectiva sa cunoasca foarte bine firma pentru a-si desfasura activitatea in mod eficient?
  • Persoana respectiva poate fi inlocuita cu usurinta?

Raspunzand la aceste intrebari iti poti face o idee despre tipul de colaborare pe care il preferi intr-o situatie data. Exista, totodata, o serie de avantaje si dezavantaje ale fiecarui tip de colaborare:

Angajezi personal

Daca alegi sa angajezi pe cineva inseamna ca vei dispune de serviciile sale pe baza contractului de munca. Acest gen de raport profesional este stabilit de legislatia muncii si impune angajatorului obligatii in scopul apararii intereselor angajatului (salariu, durata minima de concediu, raspunderea disciplinara etc.), precum si plata tuturor taxelor (contributia de sanatate, fondul de somaj etc.).

Acestor dezavantaje financiare li se adauga faptul ca de multe ori raportul dintre munca depusa de angajati si salariul pe care il primesc nu este egal: fie angajatii lucreaza mai mult decat este cazul si sunt nemultumiti de remuneratie, fie lucreaza mai putin si angajatorul devine nemultumit de rezultatele lor.

Marele avantaj al angajarii de personal este faptul ca, in timp, se poate contura o cultura organizationala puternica prin intermediul relatiilor din interiorul firmei. Pentru acest lucru, este important ca membrii echipei (angajatii) sa rezoneze cu valorile, misiunea si viziunea afacerii tale. Un alt avantaj important este faptul ca, in timp, oamenii care lucreaza impreuna ajung sa comunice mai bine si sa fie mai eficienti, ceea ce nu iti poate aduce decat beneficii.

Lucrezi cu colaboratori

A doua optiune este sa lucrezi pe baza unui contract de colaborare cu o Persoana Fizica Autorizata (PFA). Din punct de vedere fiscal, exista numai avantaje: taxele sunt platite de PFA, iar singurele tale obligatii sunt cele expres convenite in contractul de colaborare. De altfel, acesta este motivul pentru care tot mai multe companii din Romania aleg sa lucreze cu colaboratori.

Un alt avantaj este faptul ca banii oferiti colaboratorului reflecta intotdeauna cantitatea si calitatea muncii depuse de acesta. Prin urmare, sunt sanse mari sa obtii rezultate mai bune platind un colaborator, decat platind aceeasi suma unui angajat, deoarece colaboratorii sunt mai motivati financiar.

Posibilele dezavantaje ale acestui gen de colaborare rezulta din faptul ca PFA nu cunoaste in profunzime activitatea firmei. Totusi, acest lucru reprezenta uneori un avantaj, intrucat colaboratorul poate fi mai obiectiv in evaluarea situatiei firmei.

Dupa cum am aratat, ambele optiuni au avantaje si dezavantaje, contand foarte mult circumstantele in care se realizeaza aceasta colaborare. Daca vrei sa aprofundezi aceasta chestiune, poti accesa urmatoarele adrese:

  1. www.pfa.com.ro
  2. www.mmuncii.ro/j33/index.php/ro/legislatie/munca2/legislatia-muncii-relatii-de-munca

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION