ScoaladeAntreprenoriat

Afacerea cu produse raw vegan, o idee in pas cu noile tendinte

raw vegan

Dieta raw-vegana este bazata pe excluderea din alimentatie a tuturor produselor de origine animala, dar si a mancarurilor gatite la o temperature de peste 48 de grade Celsius. Aceasta include legume si fructe crude, nuci, seminte, uleiuri de plante, legume, ierburi, ciuperci si sucuri proaspete. Pentru ca moda dietelor raw-vegan este in plina ascensiune, oamenii fiind din ce in ce mai atenti la ce tip de alimente consuma, o afacere in industria alimentara bio se poate dovedi a fi „un pariu bun” pentru cei care doresc sa isi infiinteze propria companie.

Un astfel de exemplu de business, ce a revolutionat piata produselor bio, este o fabrica de procesare a produselor agricole, construita in Deva de catre un inginer si sotia sa. Ideea afacerii s-a nascut in momentul in care proprietarul fabricii si-a dat seama ca nu exista o procesare a produselor agricole. Astfel, impreuna cu sotia sa, a pus bazele primei fabrici din Europa in care se produc diverse alimente fara gluten, dar si produse raw-vegane si germinate, precum tagliatelle din seminte de linte sau biscuti cruzi si germinati.

Cheltuieli si profit 

Investitia in fabrica de procesare a produselor agricole a insumat, de-a lungul timpului, 500.000 de euro, bani care au fost folositi pentru cumpararea aparaturii cu care este dotata fabrica, constructia fabricii in sine, dar si pentru cheltuielile cu angajatii sau diversi furnizori. In ceea ce priveste profitul, acesta vine in special din produsele exportate in tari din Europa, unde alimentele bio sunt mult mai cautate decat la noi in fata. In 2014, compania din Deva a avut un castig de 2,5 milioane de lei, fata de 600.000 de lei din vanzarile pe piata interna.

Cele mai multe produse ajung la export 

Dintre produsele fabricate la Deva, peste 80% sunt exportate in tari precum Germania, Marea Britanie, Norvegia sau Austria, profitul de pe urma strainilor fiind de peste 4 ori mai mare decat suma castigata pe piata din Romania.

Asadar, o afacere in industria alimentara bio poate fi profitabila, avand in vedere ca, in Romania, aceasta nisa nu este inca foarte dezvoltata. Desi investitia este destul de mare, costul productiei unor astfel de alimente fiind destul de ridicat, se poate obtine un profit daca veti miza pe exportul produselor sau distribuirea lor in marile lanturi de magazine. De asemenea, importanta este si obtinerea certificarii bio, deoarece, avand aceasta certificare, alimentele pot fi vandute la un pret mai mare.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION